Jak być świetnym menedżerem i prezesem

Portrait of confident company leader with business partners behiDzisiaj będzie o pewnym temacie, który zacznie mieć znaczenie w Twoim startupie dopiero po przekroczeniu magicznej liczby 10 pracowników. Warto jednak już teraz trochę zaprzyjaźnić się z tematem by być później w stanie dobrze przejść z jendej roli w drugą. Pamiętaj, że w szczególności założyciele mają duży problem z ewolucją od wszystko wiedzącego specjalisty do kierownika a potem prawdziwego prezesa, który nie koniecznie ingeruje w każdy, najmniejszy szczegół. Miłej lektury :)

Dlaczego tak trudno jest zarządzać firmą?

Życie jest zabawne. Przez większość czasu koncentrujemy się na rzeczach, które musimy się nauczyć by awansować. Jednocześnie zapominamy, że często trzeba także oduczyć się wielu rzeczy, które do tej pory były nam niezbędne w naszej pracy. By rzeczywiście spełnić się na nowym stanowisku często musimy, zmienić nawyki, które tak drobiazgowo pielęgnowaliśmy.

Gdy znajdziesz się wyżej w strukturrze firmy (w szczególności swojej firmy) Twoja rola będzie zupełnie inna. By odnieść sukces, musisz ewoluować i dostosowywać się. Czy da się to zrobić? Tak! Czy jest to łatwe? Nie, ale jest to konieczne. Musisz często i gęsto oduczać się rzeczy, którymi doniedawna musiałeś się osobiście zajmować.

Najlepszym przykładem ewolucji Twoich obowiązków jest to co dzieje się w pracy etatowej. Najpierw jesteś specjalistą, który musi dobrze wykonywać swoją pracę. Masz obsesję na punkcie swojej własnej produktywności, wydajności, wyłapywania najnowszych trendów (na twoim wąskim poletku). Prawie wszystko wydaje się zależeć tylko od ciebie. Jeśli chcesz uzyskać lepsze wyniki, po prostu musisz zrobić więcej (poświęcając więcej godzin lub lepiej wykorzystując te godziny). Wiele można osiągnąć dzięki większemu poświęceniu i zażynaniu się godzinami w robocie.  Jako specjalista żyjesz także głównie w teraźniejszości – jest tylko tu i teraz.

Przy odrobinnie szczęścia i oczywiście dzięki ciężkiej wielogodzinnej pracy w pewnym momencie, zostaniesz menedżerem. Szybko odkryjesz, że twoje umiejętności są w dużej mierze bezużyteczne na nowej pozycji, a twój cel jest zupełnie inny. Teraz jesteś odpowiedzialny za grupkę ludzi, którzy muszą wspólnie pracować. Oczywiście nie są oni tak dobrzy, jak Ty gdy byłeś wyróżniającym się specjalistą, więc często się będziesz się wkurzał na nich. Czasami zachorują, ich praca nie będzie zawsze najwyższych lotów i będzie to zależeć od ich nastroju, pogody, tego, co dzieje się z nimi w życiu prywatnym itp. Niektórzy z nich odejdą lub będziesz musiał ich zwolnić. W zamian dostaniesz nowe beznadziejne przypadki, równie uparte i równie rozkojarzone jak ich poprzednicy. Mimo to znów przy odrobinie szczęscia opanujesz również ten etap i zostaniesz świetnym menedżerem. Staniesz się bardziej świadomy, jak wykonywać pracę za pomocą swojego zespołu, jak zarządzać zespołem, aby był to skuteczny zbiór kumatych i lojalnych ludzi. Jak już mówiliśmy będzie to oczywiście wymagało oduczenia sie pewnych rzeczy i zdobycia nowych umiejętności.

Na końcu jest Ziemia Obiecna – stanowisko prezesa / CEO. Bycie prezesem oznacza, że w końcu będziesz miał dużo władzy i wpływu na to co się dzieje w firmie. Jako bonus masz szansę na zarobienie prawdziwych pieniędzy! Bycie prezesem jest niestety także 10x tudniejsze od bycia menedżerem / kierownikiem. Jako prezes musisz być jednocześnie w dwóch miejscach:  w teraźniejszości, gdzie toczy się walka z konkurencją i ciągłe gaszenie pożarów i w przyszłości, w której mogą wydażyć się zmiany katastrofalne dla Twojego biznesu i zmieść go z powierzchni ziemi. Jako prezesem nie zarządzasz właściwie większym zespołem, ale raczej próbujesz stworzyć niezatapialny statek, który pozostanie na powierzchni i będzie w stanie górować nad konkurencją. Dość często firma jest zbyt duża, więc wszystkie sztuczki, których uczysz się jako menadżer, nie są już skuteczne. Co więcej, jako menadżer nie musiałeś żyć w przyszłości i zgadywać, co się stanie z Twoją firmą za 5, 10 lub 20 lat. Jako prezes / CEO musizs być trochę paranoikiem i dość często będziesz robił rzeczy pozornie irracjonalne, które dopiero po kilku latach będą wydawać się genialne.

Jak widać droga na szczyt wcale nie jest usłana różami. Aby Ci pomóc dotrzeć tam w jednym kawałku bez utraty zmysłów przygotowaliśmy prezentację, która podpowie Ci jak zostać dobrym menagerem a potem prezesem /CEO. Poniżej prezentacja ze wszystkimi naszymi radami

Nim przejdziemy jednak do prezentacji parę słów, które podpowie Ci na czym się skupić. Postaramy się podsumować to co najważniejsze.

W pracy będziesz przechodził przez 3 etapy / typy stanowisk. Każda z nich ma inne cele, narzędzia i wpływ na rzeczywistość

 1. Etap Specjalisty. Jako Specjalista / Analityk koncetrujesz się głównie na wydajniejszej pracy i lepszej jakości tej pracy. Zgłębiasz swój wąski kawałek i często dzielisz włos na czworo. Poznajesz także narzędzia, metody i sposoby, które pomogą Ci stać się bardziej efetwynym w tym co robisz. Tutaj Twoim celem jest po prostu stworzenie czegoś dla firmy, w której pracujesz ale tylko w ramch Twojego stanowiska i wąskiego zarkesu Twoich obowiązków. Przez większośc czasu interesujecie tylko teraźniejszy efekt (od którego zapewne możesz dostać bonus). Przyszłość jest interesująca, ale jest poza twoim zasięgiem i często wpływem
 2. Etap Menagera / Kierownika. Na tym etapie nie jesteś już odpowiedzialny za swój wynik, lecz za wynik dostarczony przez twój zespół. Ich sukces staje się twoim sukcesem, ich porażka staje się twoją porażką. Dla menedżera członkowie zespołu są najważniejszym zasobem. Menager musi nauczyć się, jak wykorzystać ten zasób by dostarczyć jak największy wynik dla firmy. Dlatego Twoja osobista efektywność nie ma tak wielkiego znaczenia. Liczy się wspólna efektywność Twojego zespołu: Ile pracy / wyniku mogą dowieźć. Wciąż żyjesz głównie teraźniejszością, ale musisz już zacząć żyć trochę w przyszłości i martwić się, co się stanie, jeśli najlepsi członkowie zespołu odejdą z firmy lub niektóre technologie lub trendy sprawią, że procesy, którymi się zajmujesz przestaną mieć znaczenie
 3. Etap Prezesa / Dyrektora / Członka Zarządu. Na ostatnim etapie nie jesteś odpowiedzialny za większy zespół, ale jesteś odpowiedzialny za cały biznes. Ten etap będzie dla Ciebie oznaczać wiele nieprzespanych nocy, szczególnie na samym początku. Tutaj, jak już napomknąłem, zostaniesz rozdarty między bieżącymi sprawami a przyszłymi zagrożeniami i możliwościami. Nie możesz zaniedbać żadnego z nich bo konsekwencje zaniedbań mogą się okazać zabójcze dla twojego bizensu. Na tym stanowisku musisz nauczyć się: jak pracować, jak rozumieć biznes, jak go ulepszać i upewnić się, że strategia ma sens także w dłuższym horyzoncie.

Skoro już wiemy przez jakie etapy będziesz przechodził zobaczym czego musisz nauczyć by poradzić sobie na poszczególnych etapach.

Etap  Efektywnego Specjalisty

Jak już wspomnieliśmy wcześniej na tym etapie musisz być super efektywny – dowozić więcej i lepszej jakości wyniki. Dlatego, proponuje sięgnąć do następujących rzeczy:

 1. Management Consulting Productivity Hacks – wskazówki z tej grupy pozwolą Ci znacząco poprawić Twoją wydajność, być bardziej skutecznym, lepiej zorganizowanym, robić nie tylko szybciej i więcej ale również właściwe rzeczy.
 2. Management Consulting Techniques, Tools & Frameworks – consulting słynnie z ogromnej wydajności swoich pracowników (niewolników ; ) ) Osiągają to dzięki szeregowi bardzo ciekawych zaawansowanych technik, metod. Opanowanie ich pozwoli ci zrobić wielki krok do przodu i wskoczyć na inny poziom efekytnwości.
 3. Essential Lean Manufacturing Techniques. Techniki lean manufacturing są z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w produkcji ale także w usługach, handlu, procesie twórczym. Jego mutacją jest Lean Startup. Bez względu na to co robisz to jest lektura obowiązkowa Effective manager.

Etap  Efektywnego Menagera / Kierownika

Na kolejnym etapie będzies się musiał nauczyć zupełnie nowych rzeczy, które pozwolą Ci efektywnie zarządzać całym zespołem. Poniżej co warto zgłębić

At this level you will have to learn a few things. Below just a short summary of things you should do to become a badass manager:

 1. Zmień swoje podejście i okreś cele. W pierwszej kolejności musisz określić, co to znaczy być skutecznym menedżerem? Proponujemy skoncentrowanie się na pracy dostarczonej przez Twój zespół. Oznacza to, że menedżer NIE powinien pracować bezpośrednio, ale raczej w pełni skoncentrować się na zwiększeniu wydajności swojego zespołu, uczynić z niego dobrze naoliwioną maszynę, która jest w stanie wykonać dowolne zadanie.
 2. Zdefiniuj wartości. Każda grupa, zespół potrzebuje wspólnych wartości, które pomogą im poradzić sobie zarówno z codziennymi wyzwaniami, jak i nieprzewidywalnymi zdarzeniami, dla których nie można stworzyć dokładnej procedury. Zanim zaczniesz kształtować członków swojego zespołu, spróbuj zdefiniować wartości. Pomoże Ci póżniej w procesie nauczania
 3. Stwórz profil idealnego członka zespołu. Zanim spróbujesz ulepszyć swój zespół, musisz także stworzyć profil idelanego członka zespołu – określić do czego powinni dążyć. Pomoże to później zdefiniować, na czym należy się skupić, aby ulepszyć członków zespołu i zbliżyć ich do idealnego profilu, który stworzyłeś.
 4. Stwórz ramy współpracy między członkami zespołu. Każdy zespół potrzebuje określonych ram / reguł współpracy, które pomagają im określić co i jak powinni robić. W tej grupie ram reguł mamy nie tylko o które się zjawiasz w pracy i czy można pracować z domu ale przede wszystkim standardy, szablony, narzędzia używane przez zespół. Jeśli sprawisz, że będą one dopracowane i powszechnie używane, zaoszczędzisz dużo czasu i drastycznie zwiększysz wydajność zespołu. Pomoże ci to również ponownie wykorzystać i wcześniej stworzone rzeczy do nowych celów.

Więcej o tym jak być dobrym menagerem / kierownikiem  znajdziessz w prezentacji How to be a great manager & CEO slajdy: 13-72.

Etap świetnego Dyrektora / Prezesa

Ostatni etap jest najtrudniejszy. W skrócie twój cel to zorgnaiozwanie tak firmy, że jest ona w stanie dostarczać super wyników nie tylko teraz ale również w przyszłości. W dodatku to powinno się wydażyć bez Twojego zawału, rozwodu i innych równie przyjemnych dodatków do pracy w trudnych warunkach. Poniżej co jest wymagane od Ciebie na tym etapie

 1. Zrozum na czym polega rola świetnego dyrektora / prezesa. Prezes czy dyrektor to nie jest menager wiekszego zespołu. Jego rola jest z goła inna. Dlatego musisz się trochę oduczyć złych nawyków, których się nabawiłeś na stanowisku kierownika / menagera
 2. Okreś co powinieneś robić i czego nie powinieneś robić. Pracy jest zbyt wiele by ją ogarnąć w ramach standardowego 24 godzinnej doby. Dlatego warto już na samym początku określić sobie czym się będziesz zajmować a czego się nawet nie dotkniesz choćbyś miał cały dzień wolny. Większość prezesu polega na tym właśnie etapie i z upodobaniem maniaka zajmują się obszarem jakim zajmowali się na etapie bycia menagerem. Jeśli zajmowałeś się sprzedażą jako kierownik to pewnikiem w tamtą stronę będzie podążała twa uwaga bez względu na to gdzie są główne problemy firmy. W prezentacji znajddziesz parę praktycznych rad jak poradzić sobie z tą chorobą
 3. Stwórz swój osobisty zespół do zadań specjalnych. Przy odpowiedniej wielkości firmy wiele rzeczy nie będziesz w stanie załatwić ze względu na formalną strukturę i podział obowiązków. Dlatego warto stopniowo budować swój osobisty mini zespolik analityków i kierowników projektu, którzy pozwolą Ci zaadresować pewne pilne i ważne sprawy szybko. Na początku będzie to zapewne to 1 osoba ale z czasem i wzrostem wielkości firmy musisz stopniowo zwiększać rozmiar tego zespołu.
 4. Szukaj i dostarczaj usprawnień twego biznesu. Jako prezes musis tworzyć wartość dla wszytkich udziałowców. Oznacza to najczęściej wzrost firmy, poprawę rentowności i poprawę funkcjonownia firmy tak aby nie rozpadła się ona przy szybkim wzrościem. Będziesz to osiągał na 2 sposoby: drobne usprawnienia w różnych obszarach, duże strategiczne zmiany (M&A, przejęcia, wejście na nowy rynek, wejście w nową grupę produktów itp.) Twój osobisty zespół do zadań specjalnych pomoże Ci identyfikować i priorytetyzować tego typu ruchy
 5. Tworzenie i wdrażanie strategii długoterminowej. Jako prezes nie dbasz tylko o bieżący rok ale o przyszłość całego biznesu. Dlatego musisz identyfikować przyszłe zagrożenia i przygotować sówj biznes na nie. W prezentacji znajdziesz użyteczną metodologię, która pozwoli ci zbudować taką strategię. to come.

Więcej ne temat bycia świetnym prezesem znajdziesz w prezentacji How to be a great manager & CEO slajdy 73-297.

Udanej lektury. Polecam również sięgnąć do kursy online przygotowanego przez nas How to be a great manager & CEO. Znajdziesz tam dużo dodatkowej treści, narzędzi i przykładów, które pomogą ci osiągnąć twoje cele. Rzuć też okiem na inne nasze kursy online.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.