Alibaba i 40 rozbójników

Amazon jest duży, Ebay jest duży ale Alibaba jest ogromna. Dziś trochę o nich by pokazać Wam, że nawet na rynku, na którym już jest gigant (a nawet 2) można próbować znaleźć swoje miejsce. Alibaba obecnie to bardzo skomplikowany e-commercowy biznes, ale większość przychodów i zysków nadal generuje alibaba.com – platforma B2B pośrednicząca w handlu między firmami zagranicznymi i chińskimi.  Punkt wyjścia ma zupełnie inny niż firmy z USA (tamte zaczynały od rynku od B2C by zdobyć skalę), ale podobnie jak one stara się wejść w każdą drobną niszę związaną z handlem elektronicznym. Jak widać zintegrowany biznes, który wchodzi między konsumenta a producenta na każdym możliwym etapie i w każdej formule to zapewne docelowy model biznesu.

Alibaba posiada m in. portal 1688.com, pośredniczący w handlu między firmami w Chinach i AliExpre, ss.com – portal transakcyjny, który umożliwia zakupy po cenach hurtowych produktów z Chin; Taobao.com zbliżony do Ebaya i Allegro, swój system płatności Alipay, usługi cloudowe i ostatnio wchodzi również w produkcję filmów (Alibaba Pictures) i wiele wiele innych.

Polecamy zacząć od świetnej prezentacji pokazującej model biznesu Alibaba na bazie canva model

Następnie trochę o historii powstawania Alibaby

Kolejny ważne element to wywiad z Jackiem Ma (założycielem Alibaby, z  którego dowiecie się z czym ma być i co ma osiągnąć Aliababa:

Dla wytrwałych Alibaba rozłożona na czynniki pierwsze:

Z dalszych lektur rzuć okiem na:

  1. Model biznesu Amazonu
  2. Case Netflixa
  3. Model biznesu Biedronki

3 thoughts on “Alibaba i 40 rozbójników

  1. Pingback: Lista artykułów StartupAkademii | StartupAkademia

  2. Pingback: Jak stworzyć udany marketplace w Polsce? | StartupAkademia

  3. Pingback: Jak ustalić cenę na Twój produkt – przykłady? | StartupAkademia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.