Woda jako usługa czyli jak zarobić na czymś prostym i ekologii?

Dziś będzie ciekawy case firmy Vyyken. Robi dość prozaiczną rzecz – dostarcza wodę do picia ale sposób w jaki buduje swój biznes jest bardzo ciekawy 🙂

Po pierwsze, tworzy wodę, która jest czystsza niż ta w butelkach. Może trudno w to uwierzyć ale kranówka po odfiltrowaniu jest często czystsza od tego co czeka na Was w butelce / butli wody 🙂 . Biznes Vyyken przypomina prowadzenie sieci źródełek wody rozsianych po całym mieście dostępnych dla wybranych osób.

Po drugie, Vyyken zupełnie odchodzi od obecnych modeli sprzedaży. Z jednej strony macie dostawców butelkowanej wody gdzie płaci użytkownik kupując w sklepie wodę. Z drugiej strony macie wodę w dostępną w baniakach 18,9 l oferowana głównie w biurach, gdzie to firma płaci za wodę (z litra) a ludzie korzystają za darmo. Vyyken chce pobierać opłatę za dostęp do źródełka. Mając znacznik jesteś w stanie z dowolnego źródełka nalać sobie wodę. W ten sposób uderza w jeden i drugi segment i oferuje nową formułę rozliczania się za swoje usługi (model subskrypcyjny).

Czym im się uda pomysł na biznes? W krajach z drogą siłą roboczą ich model biznesu może przynosić zyski, w szczególności jeśli będą mieć dotacje od samorządów (ze względu na efekt ekologiczny). Główny koszt w przypadku wody butelkowej to transport (w tym koszt kierowcy) oraz opakowanie. W modelu biznesowym Vyykn i jedno i drugie odpada 🙂 . W przypadku wody w baniakach jest to przede wszystkim koszt transportu. Minusem rozwiązania Vyykn to oczywiście bardzo wysoki koszt utrzymania źródełek i ogromna inwestycja w same źródełka, potrzebna by odpalić projekt na szerszą skalę. Value proposition oprócz adresowania kwestii, jakości wody skupia się również na ekologii – nie wydajemy na butelki plastikowej oraz na transport ich do konsumenta. Polecamy rzucić okiem na ich stronę https://www.vyykn.com/, gdzie podkreślają ile butelek i CO2 zostało wyeliminowane dzięki ich rozwiązaniu. Takie przedstawienie produktu przyciąga wąską ale dość wierną grupę pro-środowiskowych klientów oraz jak wspomnieliśmy może im pozwolić uczknąć coś z wora gotówki na inicjatywy mające na cele obniżenie emisji CO2. Poniżej krótki filmik, w którym pokazuje skąd pomysł na biznes

i filmik pokazujący ich value proposition

Swoją drogą w Polsce firmy vendingowe już oferują dużo prostsze rozwiązanie, ale bez ograniczonego dostępu.

Na deser prezentacja założyciela, w której opowiada o tym:

  1. Skąd pojawił się pomysł?
  2. Jakie rozwiązane chodziło mu po głowie?
  3. Jaki był cel startupu?

Z dalszych lektur polecamy:

  1. Case Lyft I Sprig
  2. Case innych non-profitowych startupów Khan Academy I Whatsi
  3. Case Ubera

2 thoughts on “Woda jako usługa czyli jak zarobić na czymś prostym i ekologii?

  1. Pingback: Lista artykułów StartupAkademii | StartupAkademia

  2. Pingback: Jak otworzyć własną restaurację? | StartupAkademia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.