Jak ustalić cenę produktu na przykładzie krowy?

placenie PL

Dziś będzie o super ważnym i często niedocenianym elemencie całego biznesu czyli jak pobierać pieniądze od klientów. Wiele biznesów powstały właśnie w wyniku zmiany modelu płatności jaki był tradycyjnie stosowany w danej branży.

Aby było bardziej zrozumiale posłużymy się przykładem krowy a raczej krowiego mleka. Zaczynamy zabawę z krową :):

 1. Jednorazowa płatność. Płacisz z góry za całe mleko jakie wypijesz tudzież po prostu kupujesz krowę i sam ją doisz aż wyzionie ducha ze swoich 2 żołądków.
 2. Płatność w ratach. Możesz pić ile wlezie mleka póki krówka żyje i płacisz za ten przywilej w ratach. Po spłaceniu ostatniej raty korzystasz z mleka za darmo.
 3. Płacisz rolnikowi za możliwość picia mleka od jednej z krów. Bez względu na to ile wypiłeś płacisz tyle samo. Jeśli w danym tygodniu w ogóle nie przyjdziesz i tak płacisz abonament. Nie ma zmiłuj się 😉
 4. Płatność per użytkowanie. Umawiasz się z rolnikiem i płacisz tylko wtedy, kiedy przyjdziesz do niego napić się mleka. Jeśli danego dnia zdezerterujesz, bo np. będzie zimno nic nie płacisz. Cenę ustalacie per szklanka zimnego mleka.
 5. Płatność per rezultat. Płacisz rolnikowi tylko wtedy, kiedy po wypiciu mleka nie jesteś głody / spragniony. Jeśli mleko nie zaspokoiło Twojego pragnienia / głodu to sorry Winetou rolnik pieniędzy nie dostaje
 6. Płatność per wysiłek. Umawiasz się z rolnikiem, że codziennie da ci maksymalnie 2 szklanki mleka (bo tyle uważasz, że są ok dla Ciebie). Czasami będziesz głodny czasami nie, ale i tak zapłacisz tyle samo.
 7. Gratis. Nie płacisz w ogóle za mleko. Przychodzisz do rolnika pijesz, ile wlezie a czasami nawet zażywasz kąpieli w mleku. W międzyczasie zapewne rolnik robi fotki  i wrzuca na portal www.zepsutemieszczuchy.pl bo nic za darmo tak naprawdę nie ma 😉
 8. Kara. Chcesz zadbać o swoje zdrowie i wierząc, że mleko to lek na wszystko umawiasz się z rolnikiem, że codziennie będziesz wpadał na kurtuazyjną szklaneczkę mleka. Jeśli danego nie zjawisz się będziesz musiał zapłacić wysoką karę(np. 20% wartości krowy)

Polecamy poniższy filmik:

Z dalszych lektur polecamy:

 1. Co lepiej wybrać freemium czy free trial – poradnik dla startupowców?
 2. Jak zarabiać na swoim biznesie?
 3. Jaką cenę powinieneś ustalić na swój produkt – przykład startupu SaaS
 4. Parę rad jak efektywnie pracować w startupie
 5. Ściąga ze startupowego slangu

2 thoughts on “Jak ustalić cenę produktu na przykładzie krowy?

 1. Pingback: Jak sklonować ideę? | StartupAkademia

 2. Pingback: Lista narzędzi | StartupAkademia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.