Startupować czy nie startupować o to jest pytanie?

franchising

Ludzie biorący się za startupy to często i gęsto ludzie, którzy chcą mieć własną firmę, być własnym bossem, są przedsiębiorcami z natury. Jeśli masz predyspozycję do bycia przedsiębiorcą, nim wejdziesz w wir startupów musisz sobie zrobić bardzo szczery rachunek sumienia i odpowiedzieć na pytanie czego oczekujesz? Startup jest fajną sprawą, ale to nie jedyna opcja – równie dobrze możesz się wziąć za franczyzę lub zostać intrapreneurem (robić startupy pod skrzydłem korporacji). Dzisiaj krótka ściąga opisująca te trzy warianty.

Nim przejdziemy do nich musisz sobie odpowiedzieć na 5 kluczowych pytań:

  1. Jakie jest Twoje podejście do ryzyka? Czy się stresujesz jak nie wiesz co przyniesie jutro? Czy stres Cię paraliżuje czy też motywuje? Czy jesteś gotowy spędzić 2 lata pracując nad czymś, co się może po prostu nie udać?
  2. Czy wolisz poruszać się w znanym koncepcie czy też wolisz tworzyć od zera coś zupełnie nowego? Jak idzie Ci wykonywanie i jak Ci idzie poszukiwanie nowych rzeczy?
  3. Czy masz kasę? Czy jesteś gotów wszystko postawić va banque?
  4. Jakich zysków się spodziewasz? Czy chcesz, aby powoli rosło czy też oczekujesz dramatycznego i szybkiego wzrostu?
  5. Jakiej swobody podejmowania decyzji potrzebujesz?
  6. Jaka szybkość podejmowania decyzji jest dla Ciebie ok?

Startup są dla ryzykantów, którzy gotowi są postawić dużo (często wszystko) i nie boją się stracić; dla ludzi, którzy lubią tworzyć nowe rzeczy i odkrywać nieznane lądy. Statystyki są bezlitosne – 90% się nie udaje, więc musisz mieć dużą wiarę w swój pomysł i siebie by przy takich statystykach konsekwentnie poświęcać się biznesowi i jak się nie powiedzie próbować kolejnych biznesów. W startupach najlepiej radzą sobie ludzi, którzy nie raz upadali, ale mimo wszystko zawsze się podnosili i uczyli się szybko na błędach. Jeśli byłeś zawsze szóstkowym uczniem, któremu się wszystko udawało będzie Ci ciężko poradzić sobie z nową sytuacją, w której ciągle się coś się nie udaje. Jeśli podążać chcesz tą drogą to zacznij od naszego poradnika – „Jak stworzyć startup nadal pracując na etacie„.Rzuć też okiem na ściągę z lean startupowania, wprowadzenie do lean analytics, jak używać canvas model oraz podsumowanie sposobów szukania pomysłu na startup

Franchising jest dla osób, które zawsze chciały mieć własny biznes, średnio sobie radzą z szefami, ale też z drugiej strony nie zależy im na odkrywaniu koła od nowa. Jeśli jesteś sprawny w egzekucji i zarządzaniu na bieżąco znanym biznesem to jest to na pewno ciekawa dla Ciebie opcja. Ryzyko jest w franchisingu dużo mniejsze i jeśli dobrze odrobisz pracę domową (w szczególności dopasujesz koncept do miejsca i klientów) to możesz spać w miarę spokojnie. Oczywiście potencjalne zyski są dużo mniejsze, ale nie każdy chce codziennie gasić pożar ;). Jeśli się zdecydujesz na franchising koniecznie przeczytaj na temat 10 sposobów wzrostu sprzedaży oraz na temat tego jak zarobić na restauracji

Intrapreneur to coś, co dopiero się zaczyna w Polsce, ale będzie zapewne mocno obecne. W tej opcji robisz startup, ale pod skrzydłem Wielkiego Brata, który daje pieniądze, wikt i opiekunek. Jednocześnie Wielki Brat rozlicza Cię mocno z wyników i zapewne masz mniejszą swobodę niż we własnym samodzielnym startupie. Opcja ta jest super dla tych, którzy chcą tworzyć coś nowego, ale z jakiś przyczyn nie mogą / nie chcą brać całego ryzyka na siebie. Wielką przewagą tego typu startupów jest to, że masz zazwyczaj jeden z głównych problemów załatwiony (albo masz kanały sprzedaż albo masz wachlarz możliwych produktów). Drobnym problemem oczywiście jest to, że takich miejsc jest nie za wiele, ale ich liczba powinna znacząco wzrosnąć w przeciągu najbliższych paru lat. Jest to również dobra szkoła przed odpaleniem własnego startupu. Na świecie takich wewnętrznych startuperów mają m in. 3M, Intel, Google, Apple. Jeśli się zdecydujesz na bycie wewnętrznym startuperem  zacznij od krótkiego poradnika na temat korporacyjnych startupów. Koniecznie poczytaj także różne casy z różnych branż.

Bez względu na co się zdecydujecie warto sięgnąć do:

  1. Zestawienia typowych błędów startupów
  2. Praktyczne rady jak robić szybciej startup

2 thoughts on “Startupować czy nie startupować o to jest pytanie?

  1. Pingback: Lista narzędzi | StartupAkademia

  2. Pingback: Jak startupować pod skrzydłami korporacji? | StartupAkademia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.