Czym się różni praca w korpo od pracy w startupie?

Korpo vs CEO

Jest parę subtelnych różnic między byciem CEO w korpo a bycie założycielem/ CEO startupu. Jeśli wyszedłeś z poukładanego świata korporacji to ten artykuł jest dla Ciebie. Pozwoli Ci uniknąć paru błędów.

  1. Kiedy trzeba wsiadasz w autobus. Z pójściem na swoje jest trochę jak opuszczeniem wygodnych domowych pieleszy gdzie lodówka magicznie się napełniała i wszędzie podwozili Cię rodzice. Jeśli jesteś w startupie to nagle to wszystko się kończy. Luksusy i cały socjal powinieneś wyrzucić do kosza i jak trzeba to znów stajesz się fanem miejskiej komunikacji
  2. Nigdy nie kończysz roboty. W korpo robota się kończy o określonej porze (nawet, jeśli jest to pora późna) a potem można poluzować i pójść na kawę z kumplami by zabić długie oczekiwanie na koniec dnia roboczego.  W startupie, który założysz nie ma podziału na pracę i dom, work-life-balance również ląduje w koszu. Cały czas musisz coś robić i jeśli chcesz odnieść sukces przyzwyczaj się do myśli, że będziesz pracował nie 40 godzin tygodniowo, lecz raczej bliżej 80.
  3. Wykorzystuj zdrowy rozsądek, poparty różnego rodzaju mniej lub bardziej formalnym gronem doradców. W startupie nie ma czasu na długie projekty robione przez zewnętrznych specjalistów, nie masz też mądrzejszego bosa, który poradzić co robić dalej. Liczy się szybkość, efekty i tempo palenia kasy (im mniejsze tym lepiej). Dlatego nim zdecydujesz się pójść na swoje pomyśl, kogo i na jakich zasad będziesz się radzić. Bycie założycielem startupu (nawet, gdy jest Was 2-3) to bardzo samotna robota i niewiele osób jest w stanie zrozumieć Twoje dylematy oraz dać Ci sensowną radę. Korzystaj ze zdrowego rozsądku wspartego kolegą Googlem i Twoimi doradcami. O tym jak efektywnie używać doradców poczytaj tutaj. Rzuć też okiem na case startupu, który z dobrym skutkiem z doradców korzystał.
  4. Analizuj efektywność wydatkowanej kasy, w szczególności, jeśli chodzi o pozyskiwanie klientów i zatrudnianie osób. W korpo masz budżet, który jest rzeczą świętą, opartą o historię, cele, trendy, czyli wszystko to, czego wiedzieć nie będziesz w startupie. Jako założyciel startupu po jednej stronie będziesz miał mniejszą lub większą kupkę pieniędzy a po drugiej szereg znaków zapytania. Jeśli nie będziesz patrzył przez pryzmat liczb i ciągle kombinował jak być bardziej efektywnym (na każdym poziomie) to kupka stopnieje nim się zorientujesz (albo i nie zorientujesz jak założycielka Zirtual). Brak budżetu oznacza też, że jeśli coś działa to tam powinieneś ładować kasę bez względu na to co Ci się wcześniej wydawało. Pamiętaj też o szybkim usuwanie wąskich gardeł. W korpo to nie jest wielki problem, ale w startupie rozłoży Cię to na łopatki jak świńska grypa po pijaku. Sposób w jaki zbudujesz zespół oraz jak bardzo uniwersalnych pracowników będziesz miał ma również ogromne znaczenie.
  5. Działaj zespołowo i zapomnij o przypinaniu sobie medali. W korpo wiadomo jak jest – nie chodzi o to by się narobić tylko o to by często i gęsto dobrze to sprzedać. Duże organizację są powolne, mają dużą inercję, więc nawet jak coś lepiej i szybciej zrobisz to niewiele to da, więc cała gra przypomina PRowy wyścig zbrojeń. Jeśli jesteś szefem startupu musisz przeciwdziałać takiemu zachowaniu i mocno skupiać się na zadaniach i działaniu zespołowym. Oznacza to dobór odpowiedniego zespołu, ustalenie ground-rules z innymi założycielami, ale też umiejętne zarządzanie zespołem (w tym znów wspomniane wcześniej usuwanie wąskich gardeł)
  6. Skupiaj się na zdrowym wzroście. W korpo masz pensję opartą o target, który jest pochodną budżetu – często dość konserwatywnego, więc organizacja robi mniejsze lub większe skoki, ale jest to dalekie od tego, czym mogłaby być. W startupie cała zabawa przypomina trochę młody las, w który drzewa starają się rosnąć na wyścigi, bo wiedzą, że to większe drzewo zacieni całą resztę. Idea się łatwo kopiuje i jak Ci wyjdzie to będziesz miał 10 innych konkurentów po 1 roku od sukcesu. Dodatkową ironią losu jest oczywiście to, że dzięki Twojemu sukcesowi zapewne pozyskają oni łatwiej i dużo więcej pieniędzy niż Ty gdy startowałeś 🙂 Boli? No cóż, life is tough and full of zasadzkas ;). Taki więc, powinieneś łaknąć wzrostu jak kania dżdżu ale wzrostu zdrowego. Czym jest ten tzw. „zdrowy wzrost”? W skrócie musisz mieć produkt, który jest przynajmniej ok dl a klienta (osiągnąłeś product-market-fit)  a koszt pozyskania klienta (CAC) nie jest wyższy niż 30% Life Time Value (LTV) klienta. Przykłady firm, które rosły, ale trochę im się nie udało z tym zdrowiem to oczywiście Groupon i ostatnio niestety Homejoy. Odrób pracę domową i sprawdź, co trzeba zrobić przed fazą wzrostu.
  7. Spotykaj się z klientami tanio, najlepiej u nich w siedzibie i kawiarni. Parę razy to przerabialiśmy z nowymi prezesami startupów – pierwsze decyzje jakie podejmują to przysłowiowa fura, skóra i komóra oraz siedziba w super miejscówce. Jeśli tak bardzo lubisz luksusy no cóż to tego w startupie nie zaznasz przez pierwsze lata a jeśli zaznasz to się to dobrze nie skończy. Jak mówiliśmy musi być oszczędnie, więc nie inwestuj w siedzibę, nie chodź na tony konferencji i warsztatów (chyba, że udaje Ci się tam tanio pozyskiwać klientów). Ostatnia przestroga to odpuść sobie chodzenie na wszystkie mixery startupowe i tego typu eventy. Jest to świetna sprawa, spotkasz tam ciekawych mądrych ludzi, ale Twoi celem nie jest zostanie ekspertem od startupów lecz ekspertem od problemów Twojego klienta

Jeśli chcesz wyjść z korpo i przejść na swojej rzuć okiem na poradnik Jak zrobić startup po godzinach„. Koniec mądrości ludowych – czas na działanie 🙂

Dajcie  proszę znać w komentarzu czym według Was się różni praca w startupie od pracy w korpo.

Jeśli chcesz dostawać powiadomienia  o nowych  równie dobrych artykułach StartupAkademii zacznij obserwować nasz blog za pomocą maila 🙂 i zgarnij pakiet 18 przydatnych narzędzi.

P.s. Jeśli uważasz, że ktoś może skorzystać na tym artykule będę wdzięczny jeśli go prześlesz mu lub udostępnisz 🙂

2 thoughts on “Czym się różni praca w korpo od pracy w startupie?

  1. Pingback: Lista artykułów StartupAkademii | StartupAkademia

  2. Pingback: 5 najlepszych postów Sierpnia | StartupAkademia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.