Dlaczego wąskie gardła opóźniają Twój startup i jak sobie z nimi poradzić?

waskie gardlaJeśli zaczęliście robić swój startup tuż po wyjściu z korporacji tudzież po studiach to istnieje duże ryzyko, że zgodnie z wyuczonymi nawykami będziecie mieli tendencję do tzw. „odcinkowego myślenia” i specjalizacji – Ania jest od strony internetowej i tylko tym się zajmuje, Kazio jest od grafiki a Karol od sprzedaży. Tym oto sposobem zgodnie towarzystwo zmierza ku porażce. To co działa w poukładanych organizacjach nigdy się nie sprawdzi w chaosie, na polu walki – bo tak niestety trzeba opisać dynamiczną rzeczywistość w startupie :). Jedną z głównych przyczyn, dlaczego Juliusz Cezar wygrywał dużo bitew był fakt, że był w stanie zmusić żołnierzy do prac inżynierskich a inżynierów i robotników do walki. Dawało mu to ogromną elastyczność i szybkość reakcji

Ergo jak pisaliśmy już warto by zespół składał się z jak najbardziej uniwersalnych ludzi (więcej tutaj) i aby wszystkie kluczowe kompetencje były w organizacji (więcej tutaj). Niestety to nie wystarczy, bo pojawiają się tzw. wąskie gardła. Wąskim gardłem jest to, co wstrzymuje / ogranicza całą resztę i uniemożliwia Wam pójście do przodu w danym momencie. Wasz startup będzie się poruszał w tempie wąskiego gardła dlatego tak ważne jest by wiedzieć co / kto jest w danym momencie wąskim gardłem i je „udrożnić” 🙂

Jak znaleźć wąskie gardło? Bardzo proste – przed wąskim gardłem zawsze piętrzy się sterta roboty do dalszej obróbki. Jeśli wąski gardłem będzie kodowanie to będziecie mieli na ścianie / systemie zarządzania poprawkami rosnącą listę niewykonanych zadań. Jeśli sprzedaż to będziecie mieli gotowe produkty, nudzących się ludzi od obsługi klienta i niewielu klientów itd.

Skoro wąskie gardło determinuje jak szybko startup idzie do przodu warto cały czas monitorować, co jest wąskim gardłem i za każdym razem starać się zwiększyć jego przepustowość.

Jak to zrobić? Na szczęście jest parę sprawdzonych sposobów:

 1. Popraw efektywność wąskiego gardła. Jeśli wąskie gardło będzie pracowało szybciej / efektywniej to zrobi więcej. Przyjrzyj się temu, w jaki sposób robisz daną rzecz, poszukaj narzędzi, które przyspieszają pracę, mechanizują ją; przygotuj gotowe półprodukty / elementy. Jeśli Twoim wąskim gardłem jest sprzedaż to przykładem użycia tej zasady byłoby zastosowanie CRMu, marketing automation, preselekcja klientów do obdzwonienia (nie dzwonimy do mało perspektywicznych), przygotowanie skryptów rozmowy, kontrola czasu wizyty u klienta itd. Rzuć okiem na to jak zwiększać efektywność pracy oraz zmniejszyć koszty pozyskania klienta.
 2. Nie przepuszczaj przez wąskie gardło rzeczy, które może wykonać ktoś inny lub można wykonać inaczej. Tak jak mówiliśmy wąskie gardło blokuje całą firmę, więc nie przepuszczaj przez osobę / urządzenie rzeczy, które może zrobić ktoś inny lub można wykonać inaczej. Pozostając dalej w przykładzie sprzedaży, jako wąskie gardła odpowiednikiem zastosowania tej zasady byłoby np. przerzucenie części procesu sprzedażowego na praktykantkę (znalezienie kontaktów, wstępne obdzwonienie) tak, aby sprzedawca mógł się skupić na wizytach lub przejrzenie, co robi oprócz sprzedaży Sprzedawca i odciążeniu go od rzeczy niegenerujących wartości (np. prowadzenie spraw biura, administracji, skrócenie spotkań)
 3. Dołóż więcej mocy do wąskiego gardła. Jeśli już poprawiłeś efektywność i puszczać tylko ważne rzeczy przez wąskie gardło to czas na kolejny krok – zwiększ zasoby alokowane na wąskie gardło. Dla przykładu sprzedażowego oznaczałoby to np. wydłużenie czasu pracy sprzedawcy (z 4 godzin dziennie do 10, pracę 6 dni w tygodniu a nie 5 dni), dołożenie kolejnego sprzedawcy lub przerobienie jednego z innych pracowników na sprzedawcę (nawet, jeśli nie jest tak dobry jak ten pierwszy – tutaj się przydaje ten uniwersalny startupowiec)

W startupie wąskie gardło będzie się zmieniało, więc jeśli jesteś założycielem czeka Cię niewdzięczna, ale konieczna praca związana z nieustannym szukaniem wąskiego gardła.

Poniżej przykład z firmy usługowej jak znaleźć wąskie gardło i poprawić jego przepustowość:

A i staraj się nie być sam wąskim gardłem 😉dont_be_a_bottleneck_war_is_hell_store

Udanego przyspieszania startupu

Z dalszych lektur polecamy

 1. 2 książki pokazujące usuwanie wąskich gardeł w produkcji (Cel) i w sprzedaży (Cel II)
 2. Uniwersalny startupowiec
 3. Wszystko co musisz wiedzieć o efektywności
 4. Efektywne spotkania
 5. Metodę Critical Chain
 6. Jak budować zespół w startupie
 7. Jak nadawać priorytety zadaniom

16 thoughts on “Dlaczego wąskie gardła opóźniają Twój startup i jak sobie z nimi poradzić?

 1. Pingback: Lipiec w pigułce | StartupAkademia

 2. Pingback: Lista artykułów StartupAkademii | StartupAkademia

 3. Pingback: Czym się różni praca w korpo od pracy w startupie? | StartupAkademia

 4. Pingback: Lean Manufacturing w 90 sekund | StartupAkademia

 5. Pingback: Ile jest pracy w pracy? | StartupAkademia

 6. Pingback: Jak obniżać koszt pozyskania klienta? | StartupAkademia

 7. Pingback: Jak zarobić na butach? | StartupAkademia

 8. Pingback: 19 sposobów na przyspieszenie Twojego startupu | StartupAkademia

 9. Pingback: Jak otworzyć własną restaurację? | StartupAkademia

 10. Pingback: Jak być efektywnym starupowcem? | StartupAkademia

 11. Pingback: Jak na darmowym produkcie zrobić 5 mld? | StartupAkademia

 12. Pingback: 23 sposoby by robić właściwe rzeczy szybko | StartupAkademia

 13. Pingback: 11 sposobów optymalizowania czasu przygotowania potraw – Smart Resto

 14. Pingback: 6 sposobów obniżenia kosztów inwestycji w restauracje – Smart Resto

 15. Pingback: 6 rzeczy, które musisz sprawdzic przy projektowania konceptu docelowego przyszłej restauracji – Smart Resto

 16. Pingback: O co biega w sales velocity i dlaczego musisz je policzyć w Twoim biznesie? | StartupAkademia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.